POZOR NA POVINNOST REGISTRACE PŘI VJEZDU DO CENTRA BRUSELU18.10.2018

Od 1. října 2018 platí pro všechna vozidla, která nemají belgickou poznávací značku, povinnost registrace před vjezdem do centra Bruselu. Od letošního roku zde byla zavedena nízkoemisní zóna. Vjezd do ní je zakázán dieselovým vozidlům EURO třídy 0 a 1. V dalších letech bude zákaz postupně rozšiřován na další kategorie. Autoklub ČR upozorňuje české řidiče na hrozbu vysokých pokut za nedodržení pravidel.

Žádost o registraci je bezplatná a musí být vyplněna prostřednictvím online formuláře, který je k dispozici na https://irisbox.irisnet.be/irisbox/noauth/form/bruxelles-fiscalite/registration-lez. Zpracování probíhá automaticky, po obdržení potvrzení o registraci můžete považovat vaše vozidlo za oficiálně zaregistrované. Registrace platí po dobu 3 let, pokud se informace týkající se vozidla nezmění.

Kontrola probíhá prostřednictvím inteligentních kamer, které snímají registrační značku vozidla. „Pokud vjedete do nízkoemisní bruselské zóny bez registrace, hrozí vám pokuta ve výši 150 EUR, i když vaše vozidlo splňuje vstupní kritéria. Pokud v žádosti o registraci uvedete nesprávné informace, výše finančního postihu činí 25 EUR. Nedodržení vstupních kritérií pro oblast s nízkými emisemi má za následek pokutu ve výši 350 EUR. Každý přestupek může být pokutován zvlášť,“ vysvětlil Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

Bruselská nízkoemisní zóna (Low Emission Zone – LEZ) zahrnuje území o rozloze 161 km2 s cca 1,2 miliony obyvatel. Na západě a severu je ohraničena silnicí E19, na východě silnicí E40 a na jihu obcí Watermael-Boitsfort. Na silnice E19 a E40 se omezení LEZ Brusel nevztahuje. Netýká se ani tří parkovišť Park&Ride na hranicích ekologické zóny.

LEZ Brusel je platná trvale, tedy 24 hodin a 7 dní v týdnu. Upravuje vjezd všem kategoriím nákladních vozidel třídy N1, autobusům tříd M2, M3 a osobním vozidlům třídy M1. „Podle informací od našich belgických kolegů byly minulý víkend velké problémy v systému registrace kvůli příjezdu obrovského počtu turistů z Holandska, kde byly podzimní prázdniny. Situace vedla k pozastavení povinnosti registrace až do 16. října pro vozidla, která splňují pravidla pro zóny s nízkými emisemi,“ uzavřel Libor Budina.