AUTOKLUB ČR TESTOVAL CELOROČNÍ PNEUMATIKY (léto 2017, zima 2018)16.10.2018

Celoroční pneumatiky jsou stále oblíbenější variantou mezi motoristy, kteří zvažují nákup nového obutí. Jsou alternativou pro řidiče s malým ročním nájezdem kilometrů, nebo pro ty, kteří za sněhu a námrazy vyjedou jen výjimečně, či jezdí převážně v městském provozu. Stačí jedna sada pneumatik na celý rok, odpadají starosti s přezouváním a ani sníh v dubnu vás nepřekvapí. Autoklub ČR otestoval hned devět typů univerzálních pneumatik s cílem zjistit jejich letní i zimní vlastnosti.

Vzhledem k častým dotazům na vlastnosti celoročních pneumatik jsme realizovali nový test rozměru 205/55 R16, který je určen například pro vozy Škoda Octavia, Superb, Ford Mondeo, Focus, Hyundai i30, nebo VW Passat. Testovány byly pneumatiky z prémiového a středního segmentu. Samotné testování proběhlo na testovacím polygonu u německého Hannoveru a ve švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp.

Mezi zkouškami bylo například ABS brzdění, aquaplaning, akcelerace na sněhu, nebo tzv. handling. „Probíhá na malém okruhu s větším počtem pomalých zatáček, velký okruh je stavěn na dosažení rychlostí kolem 160 km/h a skládá se z rovinek a sedmi rychlých zatáček. Na okruzích zkušební řidiči testují ovladatelnost vozu na technické trati s mokrým nebo suchým povrchem. U pneumatik se posuzuje dosažený čas na kolo v porovnání s referenční pneumatikou, která dosáhla nejlepšího výsledku. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jízdní stabilita vozu na suchu a mokru.

Vlastnosti pneumatik se zkoumaly v celkem 15 disciplínách na suchém, mokrém, kluzném a sněhovém povrchu. Pokud si nyní před zimou budete pořizovat nové obutí pro váš vůz, tak můžete zvážit, zda univerzální pneumatiky mohou být vhodnou alternativou na použití po celý rok. Z předchozích testů má Autoklub ČR zkušenosti, že celoroční pneumatiky v porovnání s letními a zimními mají buď více zimní nebo letní vlastnosti. Například celoroční pneumatika Michelin CrossClimate,která byla zařazena do předchozích testů s ostatními letními a zimními pneumatikami dokázala v součtu brzdných drah na suchu a mokru v zimních podmínkách porazit všechny své konkurenty. Ovšem v letním testu propadla a narážela i na své limity ve sněhu.

Výsledky testu Autoklubu ČR – Typ pneumatik – Celoroční

Rozměr 205/55 R 16 94 (91) V

  1. Continental AllSeason Contact
  2. Nokian Weatherproof
  3. Goodyear Vector 4 SeasonGen 2
  4. Michelin CrossClimate +
  5. Kleber Quadraxer 2
  6. Nexen Nblue 4Season
  7. Hankook Kinergy 4S
  8. Pirelli Cinturato AllSeason
  9. Bridgestone All Weather A001

Kompletní výsledky ke stažení ZDE

Výklad vybranných pojmů v rámci testování ke stažení ZDE